HIF Logga
Hallarydsloppet
18 april 2022

 

(Promenadklass 2022, Tidigare års resultat 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2006, 2005)


Hallarydsloppet 2022 2022-04-18
Herrar 21 km 21000 meter
1 Magnus Åhsberg -67 Apladalens LK 77.30 3.41
2 Johan Stark -80 Lönashult GoIF 81.29 3.52
3 Johan Bolstam -88 Apladalens LK 85.09 4.03
4 Jonas Almarsson -71 SK Graal 85.33 4.04
5 Markus Brink -86 Elmhults Sport Club 87.11 4.09
6 Patrik Stark -82 Lönashult GoIF 87.57 4.11
7 Mattias Ekman -82 Apladalens LK 89.52 4.16
8 Linus Walden -88 SK Graal 90.35 4.18
9 Linus Wästergård -85 - 92.34 4.24
10 Lars Jönsson -68 Ryssbergets IK 93.52 4.28
11 Joel Mörck -99 Hässleholms AIS 98.46 4.42
12 Andreas Lundgren -75 Lomma 99.19 4.43
13 Rickard Cedergren -68 Härlövs IF 99.57 4.45
14 Per-Erik Mörck -66 Hässleholms AIS 102.02 4.51
15 Peter Svensson -67 - 102.23 4.52
16 Nils Andersson -93 Hästveda 103.25 4.55
17 Mats Svensson -65 Ryssbergets IK 103.45 4.56
18 Daniel Svensson -75 Hyttinge Häst&Cykel 105.27 5.01
19 Filip Karlsson Bäcklund -94 Hästberga 105.41 5.01
20 Patric Lundvall -68 Växjö Löparklubb 113.42 5.24
21 Daniel Listerud -80 OK Gynge 117.06 5.34
22 Tommy Hagberg -68 OK Gynge 117.08 5.34
23 Alexander Danielsson -83 - 117.36 5.36
24 Torbjörn Carlsson -84 Älmhult 118.27 5.38
25 Simon Johansson -04 Värnamo 119.49 5.42
26 Martin Vörös -77 - 120.48 5.45
27 Per Westberg Dolfe -69 GF Idrott 129.19 6.09
28 Reza Tadayari -62 - 131.03 6.14


Damer 21 km 21000 meter
1 Petra Skiöld -75 Härlövs IF 90.02 4.17
2 Sandra Södergren FIF Gnistan 91.52 4.22
3 Elin Holmstrand -84 SK Graal 97.43 4.39
4 Jenny Frank -91 Elmhults Sport Club 99.37 4.44
5 Emma Blomsterberg -74 FK Snapphanarna 102.31 4.52
6 Lotta Mörck -66 Hässleholms AIS 103.19 4.55
7 Karin Hägglund -75 Ryssbergets IK 105.25 5.01
8 Antonia Lingmalm -90 SK Graal 106.49 5.05
9 Caroline Jörlund - 113.31 5.24
10 Caroline Holst -80 - 120.51 5.45
11 Marlene Claesson -73 Osby 123.51 5.53
12 Carolina Kroon -79 - 123.52 5.53
13 Åsa Månsson -83 Osby 123.53 5.53
14 Sandra Berglund -83 Markaryd 131.28 6.15
15 Carolina Almarsson -77 SK Graal 131.30 6.15


Herrar 9,8 km 9800 meter
1 Klas Persson -81 SK Graal 35.02 3.34
2 Oskar Edvinsson -81 Vederslöv/Dänningelanda IF 37.28 3.49
3 Patrick Carlsson -71 Ljungby 38.19 3.54
4 Sebastian Uddbäck -86 Malmö AI 39.07 3.59
5 Andreas Hellqvist -79 Majornas IK 40.58 4.10
6 Jörgen Schöld -76 Ljungby 41.09 4.11
7 Per Nyquist -84 Växjö 41.22 4.13
8 Tim Mörk Hässleholms AIS 42.27 4.19
9 Gustav Månhardt -95 - 43.44 4.27
10 Ola Simonsson Bjärnum 44.06 4.30
11 Lars Uddbäck -56 Malmö AI 44.48 4.34
12 Marcus Petersson -81 FK Finn 44.59 4.35
13 Hampus Ahlsen -79 Älmhult 46.46 4.46
14 Rasmus Bergqvist -84 Elmhults Sport Club 46.48 4.46
15 Joakim Gunnarsson -65 Elmhults Sport Club 46.55 4.47
16 Mathias Pedersen -77 - 47.06 4.48
17 Petrus Johansson -76 Elmhults Sport Club 47.21 4.49
18 Axel Berg -94 Diö 47.38 4.51
19 Bengt Brink -54 Hässleholm Freeflow 47.49 4.52
20 Mikael Gunnarsson -75 Elmhults Sport Club 48.47 4.58
21 Mats Danielsson -64 Ramnäs 50.19 5.08
22 Jon Johnsson -84 Hallaryd IF 50.54 5.11
23 Kjell Svensson -64 Elmhults Sport Club 51.15 5.13
24 Peter Karlsson -73 - 51.28 5.15
25 Sathishkumar Ramasamy -83 Elmhults Sport Club 52.16 5.20
26 Lennart Hansson -53 Pantern Running 52.31 5.21
27 Joakim Aronsson -78 Hovslätt 52.38 5.22
28 Thomas Hoff -70 GF Idrott 52.48 5.23
29 Jan van Helvoort -75 Älmhult 53.09 5.25
30 Olaf Szukalowizc -83 Mossarun 53.31 5.27
31 Aditya Wankhede -86 Elmhults Sport Club 53.46 5.29
32 Martin Nilsson -78 Råå 54.42 5.34
33 Urban Johansson -61 Elmhults Sport Club 55.19 5.38
34 Peter Dencker -71 Älmhult 55.33 5.40
35 David Lundgren -96 Västra Frölunda 55.44 5.41
36 Kennert Lundgren -62 Västra Frölunda 56.01 5.42
37 Leif Axelsson -63 Sk Graal 57.03 5.49
38 Tony Olofsson -88 - 57.20 5.51
39 Ravi Shankar -79 Elmhults Sport Club 57.23 5.51
40 Per-Ola Mårtensson -71 Lönsboda 58.44 5.59
41 Klas Svenbring -73 - 59.18 6.03
42 Krister Karlsson -65 Växjö Löparklubb 59.26 6.03
43 Lennart Olsson -58 Kustjoggarna 61.00 6.13
44 Matz Olof Johansson -49 Elmhults Sport Club 61.02 6.13
45 Andreas Lindqvist -75 Linkens Bygg 61.20 6.15
46 Anders Uhlin -45 OK Gynge 62.00 6.19
47 Kurt Lynge -59 Solrød Strand 64.29 6.34
48 Priyatam Chavan Älmhult 77.40 7.55
49 Jörgen Persson -50 Ryssbergets IK 78.06 7.58


Damer 9,8 km 9800 meter
1 Malin Söderstedt -96 OK Gynge 46.52 4.46
2 Theresia Svensson -80 Hyttinge Häst&Cykel 47.27 4.50
3 Ulrika Schmitz -90 Älmhult 50.07 5.06
4 Olivia Gunnarsson -94 Elmhults Sport Club 50.36 5.09
5 Louise Adolfsson -90 Älmhult 53.13 5.25
6 Amilia Tångne -90 Mossarun 53.33 5.27
7 Linda Gunnarsson -78 Elmhults Sport Club 54.03 5.30
8 Madelene Schmitz -92 Älmhult 55.02 5.36
9 Sandra Holmback -90 - 57.19 5.50
10 Mascha van Helvoort-Sollie -70 Älmhult 57.24 5.51
11 Julia Hedberg -96 Osby 57.26 5.51
12 Susanne Strömberg -74 Osby 61.15 6.15
13 Clara Johansson -02 Hökön 61.53 6.18
14 Anny Bäck -96 Älmhult 61.54 6.18
15 Signe Johansson -11 OK Gynge 61.56 6.19
16 Maria Johansson -82 OK Gynge 61.57 6.19
17 Therese Dahlin -77 - 62.28 6.22
18 Åsa Gunnarsson -69 Elmhults Sport Club 62.42 6.23
19 Karin Ericsson -00 Älmhult 62.50 6.24
20 Berit Larsen -65 Solrød Strand 64.30 6.34
21 Catarina Bengtsson -63 Elmhults Sport Club 65.32 6.41


Herrar 6 km 6000 meter
1 Kristoffer Karlsson -92 UF Contact Olofström 22.00 3.40
2 Tobias Johansson -81 Glasrikets RC Nybro 22.11 3.41
3 Babak Lindberg -07 Ystads IF 22.52 3.48
4 Johannes Engqvist -87 Traryd Lake City 22.56 3.49
5 Tobias Omö Bergkvist -85 SK Graal 23.25 3.54
6 Karl-Henrik Wallerstein -77 Hallaryd IF 26.14 4.22
7 Thim Isaksson -95 SK Graal 26.55 4.29
8 Viktor Gustavsson -92 Glasrikets RC Nybro 27.32 4.35
9 Hampus Persson -02 Hallaryd IF 29.05 4.50
10 Ola Götesson -69 SK Graal 29.09 4.51
11 Hamish Bell -79 - 30.27 5.04
12 Håkan Nilsson-76 SK Graal 32.29 5.24
13 Kjell Johnsson -58 Hope 587 33.08 5.31
14 Christian Petersson -75 - 34.15 5.42
15 Kåre Jansböl -62 Danmark 34.44 5.47
16 Karl Gunnarsson -94 - 35.18 5.53
17 Kristian Pedersen -85 Region Gotland 37.18 6.13
18 Bo Johnsson -55 Hallaryd IF 37.26 6.14
19 Roger Nilsson -67 Markaryd 38.32 6.25
20 Leif Karlsson -49 UF Contact Olofström 43.12 7.12
21 Elamaran Police -76 Elmhults Sport Club 43.50 7.18
22 Peter Thorn -56 Solrød Strand 53.52 8.58
23 Mats Johansson -63 Värend GIV 73.40 12.16


Damer 6 km 6000 meter
1 Elin Brink -97 Mölndals AIK 21.41 3.36
2 Lina Nilsson-98 - 29.02 4.50
3 Susanne Jensen -75 Sk Graal 31.57 5.19
4 Hanna Bladh -82 Bromma 32.22 5.23
5 Emma Eidert -85 Emmaboda Verda OK 32.25 5.24
6 Veronika Lundgren -99 Västra Frölunda 32.34 5.25
7 Kerstin Nilsson -44 Visseltofta IF 34.01 5.40
8 Kristina Lans -81 - 34.13 5.42
9 Viktoria Uddbäck -90 - 36.06 6.01
10 Lotta Ericsson -64 - 36.22 6.03
11 Alina Westberg Dolfe -02 GF Idrott 36.29 6.04
12 Vera Gunnarsson -05 Elmhults Sport Club 36.36 6.06
13 Maggie Hua -80 Älmhult 36.52 6.08
14 Nesrin Larsson -80 IAF 37.22 6.13
15 Rebecca Åkerberg -89 OK Gynge 37.35 6.15
16 Sofi Holmstrand -81 Markaryd 38.31 6.25
17 Martina Lindarbo -71 - 42.57 7.09
18 Carina Dencker -66 - 46.47 7.47
19 Maria Blixt -82 Bjärnum 47.01 7.50
20 Elisabeth Lynge -61 Solrød Strand 53.51 8.58
21 Anamika Arya -87 Elmhults Sport Club 55.50 9.18
22 Kristina Ponting -61 IF UDD 62.38 10.26


P 16 3350 meter
1 Julian Westberg Dolfe -06 IFK Lund 15.20 4.34
2 Erik Axelsson Markaryds FK 15.50 4.43


F 16 3350 meter


P 14 3350 meter
1 Zeger van Helvoort -08 Älmhult 14.13 4.14
2 Ambroos van Helvoort -10 Älmhult 14.54 4.26
3 Mahin Anad -10 Elmhults Sport Club 33.09 9.53


F 14 3350 meter
1 Elsa Wiesel -08 Ljungby FIK 16.33 4.56
2 Tuva-Lisa Petersson -10 - 19.20 5.46
3 Stina Götesson -09 Sk Graal 19.26 5.48
4 Elin Pedersen -09 Rigor 19.45 5.53
5 Nike Westberg Dolfe -09 IF Kronan 27.26 8.11
6 Pradyumna Sathishkumar -13 Elmhults Sport Club 33.10 9.54


I enlighet med Svenska Friidrottsförbundets regler (se Q & A Tävlingar för barn) publicerar Hallaryd IF inte resultat för barn 11 år och yngre på Internet. Resultaten anslås dock på tävlingsdagen. Vid frågor om resultaten är ni välkomna att kontakta [email protected]


Tävlingen administreras med Running Man v2.3. Licensierad till: Hallaryds IF. Licensnummer: 1003